13.05.2023 2х Special Ranking National Dog Shows (Ch RKF)
Judge in breed : Raschikhmarova Tatyana, Russia
1 Junior Class CW, JCAC, Best Junior, Best of Breed, Res.BIS Juniors, New J Ch Rus Dayte Miru
Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage)
2 Champion class CW, CAC, Best Female Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for
Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
13.05.2023 2х Special Ranking National Dog Shows (Ch RKF)
Judges in breed : Irina Azen, Belarus and Dalibor Antic, Serbia
1 Junior Class 2xCW, 2xJCAC, 2 J Ch RKF, 2xBest Junior Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot
Bumage x Fantastika ot Bumage)
2 Open class CW, CAC Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya
Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
3 Champion class RCW, RCAC Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x
Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
4 Champion class 2xCW, 2xCAC,2x Ch RKF, 2xBOS Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x
Florance Night Star). ow Balakshina Irina
18.03.2023 National Dog Show 3 group + Specialty, club "Gloria"
Judges in breed - Pavel Rodionov, Pskov, Russia
1 Baby Class CW, Best Baby, BIS Baby-2 Je Ador ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Lyublyu
Tseluyu ot Bumage)
2 Junior Class CW, Best Junior, BOB, BIS Juniors -2 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x
Fantastika ot Bumage)
2 Champion class CW, CAC, Best Female Nevskaya Krasa ot Bumage ( Mr Franklin de Treysas x
Zhelayu Udachi ot Bumage),
05.02.2023 National Dog Show 3 group + Specialty, club "Sensatsia"
Judges in breed - Zlatko Jojkic, Serbia
1 Puppy Class CW, Best Puppy, BIS Puppy-1 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x
Fantastika ot Bumage)
2 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOB Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling
Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
05.02.2023 National Dog Show 3 group + Specialty, club "Nevskiy Briz"
Judges in breed - Marina Tikhomirova, Russia
1 Junior Class males CW, JCAC, J CChBr, Best Junior Bada Bum ot Bumage (Oltimar Absolute Ideal x
Nevskaya Krasa ot Bumage) , ow.Turubanova M.
2 Puppy Class CW, Best Puppy, BIS Puppy-1 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x
Fantastika ot Bumage)
3 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOB Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance
Night Star). ow. Balakshina Irina
04.02.2023 National Dog Show 3 group + Specialty, club "Petersburg"
Judges in breed - Lyudmila Krakovskaya, Russia
1 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOB, BIS- 1 Nichego Lichnogo ot Bumage
(Mr.Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage) ow. Budarina, Sergeeva
2 Junior Class males CW, JCAC, J CChBr, Best Junior Bada Bum ot Bumage (Oltimar Absolute Ideal x
Nevskaya Krasa ot Bumage) , ow.Turubanova M.
3 Puppy Class CW, Best Puppy, BIS Puppy-1 Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x
Fantastika ot Bumage)
4 Junior Class females CW, JCAC, J CChBr, Baltiyskaya Zhemchuzhina ot Bumage
(Oltimar Absolute Ideal x Nevskaya Krasa ot Bumage) , ow.Vedeneeva Julia
5 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOS Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance
Night Star). ow. Balakshina Irina
17.12.2022 National Dog Show Ch RKF + Specialty, club KSS OSTO
Judges in breed - Oleg Vasiliev, Russia
1 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOB Tsyganskiy Baron ot Bumage
(Epos Shotlandii ot Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage) ow. Budarina, Izotova
2 Open class CW, CAC, CC, best male-2 Yarkiy Primer ot Bumage (Filisite Brash I'd Love You x Zhelayu
Udachi ot Bumage), ow. Bezuglaya, Budarina, Rubleva
3 Junior Class males CW, JCAC, J CChBr Bada Bum ot Bumage (Oltimar Absolute Ideal x Nevskaya
Krasa ot Bumage) , ow.Turubanova M.
4 Puppy Class CW, Best Puppy Dayte Miru Shance (Epos Shotlandii ot Bumage x Fantastika ot Bumage)
5 Junior Class females CW, JCAC, J CChBr, Best Junior Baltiyskaya Zhemchuzhina ot
Bumage (Oltimar Absolute Ideal x Nevskaya Krasa ot Bumage) , ow.Vedeneeva Julia
6 Open Class CW, CAC Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance Night Star). ow.
Balakshina Irina
7 Champion class CW, CAC, CCHBr, BOS Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for Strolling
Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow Sazonova&Budarina
28.05.2022 National CAC 3 Group FCI + Specialty, club Allen
Judges in breed - Tatyana Raschikhmarova, Russia
1 Champion class CW, CAC, CCHBr, New Russian Bree Champion Udachny Project ot Bumage
(Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaya Udachi ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
2 Intermediate class CW, CAC, CCHBR, BOB, BIS-2 Tseluyu Strastno Ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage), ow. Budarina, Izotova
We went to Byelarus at 7of May. All our dogs received CAC and became Byelorusian Champions! Utrennayay Zvezda ot Bumage, Udachny Project ot Bumage, Fantastica ot Bumage, Tsygansky Baron ot Bumage and Hitraya Lisa ot Bumage - Congratulations!
16.04.2022 National Dog Show "Elite Petersburg"
Judges in breed - Irina Degtyar', Russia
1 Intermediate class CW, CAC, CCHBr, BOS, New Russian Champion Hitraya Lisa ot Bumage
(Moveable Feast Gadjet for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
2 Intermediate class CW, CAC, CCHBR, BOB, BIS-1 Tsyganskiy Baron Ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage), ow. Budarina, Izotova
09.04.2022 2 x National Dog Shows in St.Petersburg
Judges in breed - Natalia Balashova and Svetlana Korotaeva
1 Intermediate class 2 x CW, 2xCAC, 2xBOB, BIG-3 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast
Gadjet for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
03.04.2022 National Dog Show "Elite Petersburg"
Judges in breed - Irina Degtyar', Russia
1 Junior class CW, JCAC, J CCHBr, Best Junior Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast
Gadjet for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
2 Intermediate class CW, CAC, CCHBR, BOS Tsyganskiy Baron Ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage), ow. Budarina, Izotova
3 Intermediate class, CW, CAC, CC Tseluyu Strastnoot Bumage(Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage), ow. J. Vedeneeva
20.03.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Liliya Popova, Russia
1 Junior class CW, JCAC, J CCHBr, Best Junior, BIS J - 2 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast
Gadjet for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
2 Intermediate class CW, CAC, CCHBR, BOB Tsyganskiy Baron Ot Bumage ( Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage) , ow/ Budarina, Izotova
3 Champion class, CW, CAC, CCHBR, Best Female, Utrennyaya Zvezda ot Bumage(Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sazonova
19.03.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Stanislav Gorodilov, Russia
1 Junior class CW Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadjet for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka
ot Bumage) ow. Budarina, Sazonova
2 Intermediate class CW, CAC, CCHBR, BOB, BIS-2 Tsyganskiy Baron Ot Bumage ( Epos Shotlandii ot
Bumage x Luybluy Tseluyu ot Bumage) , ow/ Budarina, Izotova
3 Champion class, CW, CAC, CCHBR, Best Female, Utrennyaya Zvezda ot Bumage(Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sazonova
12.03.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Irina Shvets, Russia
1 Junior class CW, JCАC, J CCHBr, Best Junior, New Junior Breed Champion, New Russian Junior
Grand Champion BIS J -2 Elegia Pitera ot Bumage (Tsar Gory ot Bumage x Mechta Sbyvaensya ot
Bumage) ow. Dolotova Daria
06.03.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Larisa Galiaskarova, Russia
1 Junior class CW, JCАC, J CCHBr Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadjet for Strolling Scop
x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Budarina, Sazonova
2 Champion class, CW, CAC, CCHBR, BOB, BIS-1 Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sergeeva
3 Intermediate class, CW, CAC, CCHBR, Best Female, Utrennyaya Zvezda ot Bumage(Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sazonova
27.02.2022 International Dog Show "Baltiyskiy Triumf-2022"
Judges in breed - Galina Gachina, Russia
1 Intermediate class CW, CAC, Res. CACIB Tsygansky Baron Ot Bumage ( Epos Shotlandii ot Bumage
x Luybluy Tseluyu ot Bumage) ow. Tatyana Izotova
2 Open class, 2 ex, ResCAC Udachny Projekt ot Bumage (Filisite Brash Tattoo
By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Balueva Oxsana
3 Intermediate class, CW, CAC, Res. CACIB Tseluyu Strastno ot Bumage ( Epos Shotlandii ot Bumage
x Luybluy Tseluyu ot Bumage) ow. Yulia Vedeneeva
4 Champion Class CW, CAC, CACIB, Best Female, Fanrastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya Ot Bumage), Budarina M.
06.02.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Inna Begma, Russia
1 Junior class CW, JCАC, J CCHBr, Best Junior BISJ-2, New Junior Breed Champion Sharada
ot Bumage (Nadezhny Paren ot Bumage x Florance Night Star), ow. Balakshina Irina
2 Intermediate class, CW, CAC, CCHBR, Best Male, Udachny Projekt ot Bumage (Filisite Brash Tattoo
By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Balueva Oxsana
3 Intermediate class, CW, CAC, CCHBR, Best Female, BOB, New Breed Champion Fanrastika ot
Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya Ot Bumage), Budarina M.
05.02.2022 National Dog Show CAC of III Group FCI + Specialty
Judges in breed - Inessa Rodina, Russia
1 Junior class CW, JCАC, J CCHBr, BOB, BISJ-3 Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren ot Bumage x
Florance Night Star), ow. Balakshina Irina
2 Intermediate class, CW, CAC, CCHBR, Best Male, New Russian Champion Udachny Projekt ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Balueva Oxsana
3 Intermediate class, CW, CAC, CCHBR, Best Female Fanrastika ot Bumage (Filisite Brash Black
Karbonado x Ya Samaya Ot Bumage), Budarina M.
31.12.2021 European Dog Show-2021, Hungary
Judge in breed - Maite Lorenzo-Gonsalbo, Spain
1 Junior class CW, JCAC, Junior European Winner, Junior Hungarian Champion Tsyganka Wanda ot
Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Sidorenko Inna
30.12.2021 Interra-2021, Hungary
Judge in breed - Igor Vyguzov, Russia
1 Junior class CW, JCAC, Best Junior, Res. Junior Bis shortlegged terriers Tsyganka Wanda ot
Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Sidorenko Inna
28.12.2021 Interational Dog Show Grand Prix Winner Show-2021, Hungary
Judge in breed - Adrian Landarte, Uruguay
1 Junior class CW, JCAC, Junior Grand Prix Winner Tsyganka Wanda ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Sidorenko Inna
25.10.2021 Interational Dog Show White Night Cup-2021
Judge in breed - Viktor Lobakin, Azerbaijan
1 Champion class CW, CAC, CACIB, BOS Firmenny Style ot Bumage(Filisite Brash Blask Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Suchilova I.
2 Junior class CW, JCAC, Best Junior Tseluyu Strastno ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Julia
3 Champion class CW, Res.CAC, Res. CACIB Odna za Vsekh ot Bumage (Gulabin's Chief Cody x
Ya Samaya ot Bumage), ow Suchilova I.
24.10.2021 Interational Dog Show White Night Cup-2021
Judge in breed - Viktor Lobakin, Azerbaijan
1 Champion class ex-2, Res.CAC, Res.CACIB Nadezhny Paren' ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Vyalyak M
3 Puppy class, CW, Best Puppy Elegia Pitera ot Bumage (tsar' Gory ot Bumage x Mechta Sbyvaetsya ot Bumage), ow. Dolotova D.
4 Junior class CW, JCAC, Best Junior Tseluyu Strastno ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Julia
5 Junior class ex.-2, Res.JCAC Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance Night Star)
ow. Balakshina I
23.10.2021 Interational Dog Show White Night -2021
Judge in breed - Georgy Baklushin , Russia
1 Champion class ex-2, Res.CAC, Res.CACIB Nadezhny Paren' ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Vyalyak M
2 Junior class CW, JCAC, Best Junior Cherez Ternii k Zvezdam ot Bumage (Nadezhny Paren' ot
Bumage x Forsando Women in Black) ow. Vyalyak K.
3 Junior class ex.-2, Res.JCAC Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance Night Star)
ow. Balakshona I.
22.10.2021 Interational Dog Show Baltic Winner -2021
Judge in breed - Nikolay Kashirin, Russia
1 Intermediate class CW, CAC, Res.CACIB Udachny Proekt ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x
Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Balueva O.
2 Champion class CW, CAC, CACIB, BOB Piterskiy Dandy ot Bumage (Mariss Tayfun x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Rubleva
3 Puppy class, CW, Best Puppy Elegia Pitera ot Bumage (tsar' Gory ot Bumage x Mechta Sbyvaetsya ot Bumage), ow. Dolotova D.
4 Junior class CW, JCAC, Best Junior Tseluyu Strastno ot Bumage (Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Julia
5 Junior class ex.-2, Res.JCAC Sharada ot Bumage (Nadezhny Paren' ot Bumage x Florance Night Star)
6 Junior class ex.-3 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya
Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
7 Intermediate class СW, CAC, Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x
Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
8 Open class CW, CAC, CACIB, BOS Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x
Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina
17.10.2021 Interational Dog Show Georgian Winner -2021
Judge in breed - Dusan Paunovic, Serbia
1 Champion class CW, CAC, CACIB, BOS Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sergeeva
2 Junior class ex.-2 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya
Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
3 Intermediate class СW, CAC, Ch GEO Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x
Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
4 Open class CW, CAC, Res. CACIB, Ch GEO Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x
Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina
5 Champion Class ex.2 R. CAC, Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
16.10.2021 Interational Dog Show Tbilisoba -2021
Judge in breed -Tatjana Urek, Slovenia
1 Champion class CW, CAC, CACIB, BOS, Ch GEO Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sergeeva
2 Junior class ex.-2 Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya
Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
3 Interrmediate class СW, CAC, Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju
Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
4 Open class CW, CAC, Res. CACIB, Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x
Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina
5 Champion Class ex.2 R. CAC, Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
14.10.2021 Interational Dog Show "Cascade"
Judge in breed -Zoya Oleynikova, Ukraine
1 Champion class CW, CAC, CACIB, BOS, CIS W -2020, Ch ARM Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sergeeva
2 Junior class Res.JCАC Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling
Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
3 Interrmediate class СW, CAC, Ch ARM Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo
By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
4 Open class CW, CAC, Res. CACIB, Ch ARM Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x
Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina
5 Champion Class ex.2 R. CAC, Ch ARM Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
13.10.2021 Interational Dog Show Armenia-2021
Judge in breed - Galina Strelkova, Belarus
1 Champion class CW, CAC, CACIB, BOB, BIG-3, CIS Winner -2021 Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Sergeeva
2 Junior class Res.JCАC Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling
Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
3 Interrmediate class СW, CAC, Res. CACIB Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo
By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
4 Open class CW, CAC Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),
ow. Budarina
5 Champion Class ex.2 R. CAC Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio
Armani x Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
04.09.2021 National Dog Show Arto-Colorit
Judges in breed - Zoya Bogdanova, St. Peterburg
1 Junior class CW, JCАC, Best Junior Hitraya Lisa ot Bumage (Moveable Feast Gadget for Strolling
Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
2 Interrmediate class СW, CAC, BOB, BOB-1, BIS-2 Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
04.09.2021 National Dog Show Kennel Club SPb
Judges in breed - Elena Matveeva, Pskov
1 Junior class CW, JCАC, New Junior Russian Champion, BOB, BIG-3 Hitraya Lisa ot Bumage
(Moveable Feast Gadget for Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Sazonova
2 Interrmediate class СW, CAC, Best Female Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By
Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Sazonova, Budarina
04.09.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI
Judges in breed - Natalia Nikolskaya, St. Petersburg
1 Junior class CW, JCАC, New Junior Russian Champion Tsygansky Baron ot Bumage (Epos
Shotlandii ot Bumage x Lyblyu Tseluyu ot Bumage), ow. Izotova, Budarina
2 Junior class, CW, JCAC, Best Junior, BIS Juniors -1, New Junior Russian Champion Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandiiot Bumage x Lyblyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva
3 Intermediate class СW, CAC, BOS Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x Ya
Samaya ot Bumage), ow. Budarina
04.09.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI
Judges in breed - Kizina Larisa, St. Petersburg
1 Junior class CW, JCАC, Best Junior, BIS Juniors - 1 Tsygansky Baron ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Lyblyu Tseluyu ot Bumage), ow. Izotova,Budarina
2 Junior class, CW, JCAC Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x Lyblyu
Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva
3 Intermediate class СW, CAC, BOB, BIS-3 Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black
Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Budarina
04.09.2021 National Dog Shows "Osenny Peterburg- 2021"
Judges in breed - Perevedebtseva Galina, Moscow
1 Junior class CW, JCАC, Best Junior, J Ch RKF Tsygansky Baron ot Bumage (Epos Shotlandii ot
Bumage x Lyblyu Tseluyu ot Bumage), ow. Izotova,Budarina
2 Junior class, CW, JCAC, JCh RKF Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x Lyblyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva
3 Intermediate class СW, CAC, BOB, BIG-2, Ch RKF Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black
Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Budarina
30.05.2021 International Dog Shows "Bolshoy Kavkaz- 2021"
Judges in breed - Natalya Yanova, Ukraine
1 Champion class CW, CАC, CACIB, CBRCH, BOB, New Breed Champion, Pitersky Dandy ot
Bumage (Mariss Tayfun x Sladka Yagodka ot Bumage), ow. Rubleva,Budarina
2 Champion class, CAC, CACIB, CBRCH, Best Female, New Interchampion, New Breed
Champion Modnaja Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x Hrustal'naya Mechta ot Bumage),
ow. Sazonova T.
29.05.2021 International Dog Shows "Red City - 2021"
Judges in breed - Natalya Masalevechene, Kazakhstan
1 Puppy class CW, Best Puppy, Re. BIS Puppy Ts-Evangelist of Pace ot Bumage(Epos Shotlandii ot
Bumage x Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Eiichi Tone
2 Champion class, RCAC, RCACIB Odna za Vsekh ot Bumage (Gulabin's Chief Cody x
Ya Samaya ot Bumage), ow. Suchilova I.
23.05.2021 International Dog Shows "Yaroslavna - 2021"
Judges in breed - Nikolay Sedykh, Russia
1 Puppy class CW, Best Puppy, Ts-Evangelist of Pace ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Eiichi Tone
2 Champion class, CAC, CACIB, Best Female Odna za Vsekh ot Bumage (Gulabin's Chief Cody x
Ya Samaya ot Bumage), ow. Suchilova I.
08.05.2021 National Dog Shows CAC of III Group FCI
Judges in breed - Dusan Belcovic, Serbia
1 Champion class, CW, CAC, CChBr, Best Male, BOS Pitersky Dandy ot Bumage ( Mariss Tayfun
Sladka Yagodka ot Bumage) ow. Budarina,Rubleva.
3 Baby class CW, Best Baby, Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Yulia.
4 Junior class, CW, JCAC, JCChBr, Best Junior, new Junior Breed Champion Fantastika ot Bumage
(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Budarina
5 Champion class, R.CAC, CC Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x Khrustal'naya
Mechta ot Bumage), ow.Sazonova T.
25.04.2021 International Dog Shows Grand Prix Elite Petersburg
Judges in breed - Elena Bychkova, Russia
1 Junior class, CW, JCAC, Best Junior, Udachny Project ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x
Zhelaju Udachi ot Bumage)ow. Balueva Oxsana
2 Open class, CW, CAC, CACIB, Best Male, BOB Nadezhny Paren'ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x
Zhelaju Udachi ot Bumage) ow.Vjaljak M.
3 Open class, R.CW, Pitersky Dandy ot Bumage ( Mariss Tayfun x Sladka Yagodka ot Bumage) ow.
Budarina,Rubleva.
4 Baby class CW, Best Baby, Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Yulia.
5 Junior class, CW, JCAC, Fantastika ot Bumage (Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot
Bumage), ow. Budarina
6 Veteran class, VCAC, Sladka Yagodka ot Bumage (Zito v Landsberg x Scottish Tauer Je Ador), ow.
Budarina, Rubleva
24.04.2021 International Dog Shows Grand Prix Spring Petersburg
Judges in breed - Nina Kharatishvili
1 Open class, CW, CAC, Res. CACIB Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju
Udachi ot Bumage)ow. Budarina, Sergeeva
2 Open class, R.CW, R.CAC, Nadezhny Paren'ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju
Udachi ot Bumage) ow.Vjaljak M/
3 Baby class CW, Best Baby, Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Yulia.
4 Veteran class, CW, VCAC, Best Senior Fartovy Schegol' ot Bumage (Mariss Lagras x Iz'jumitelnaya
Shtuchka ot Bumage), ow. Sergeeva
17.04.2021 National Dog Shows CAC of III Group FCI
Judges in breed - Olga Kotelnikova
1 Junior class,CW, JCAC, JCChBr, Udachny Project ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju
Udachi ot Bumage)ow. Balueva Oxsana
2 Champion class, CW, CAC, CChBr, Best Male, BOS Pitersky Dandy ot Bumage ( Mariss Tayfun
Sladka Yagodka ot Bumage) ow. Budarina,Rubleva.
3 Baby class CW, Best Baby, BIS Baby -1 Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Yulia.
4 Junior class, CW, JCAC, JCChBr, Best Junior, BOB, BIS J-1, BIS-1 Fantastika ot Bumage (Filisite
Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Budarina
5 Champion class, CW, CAC, CCHBr, Fest female, Nevskaya Krasa ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas
x Zhelayu Udachi ot Bumage), ow. Budarina, Rubleva
11.04.2021 2 x National Dog Shows CAC of III Group FCI
Judges in breed - Larisa Kizina & Svetlana Kitaeva
1 Junior class, 2 x CW, 2 xJCAC, 2 x JCChBr, 2 x Best Junior, 2 Res. J BIS, new Junior Breed
Champion Udachny Project ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage)
ow. Balueva Oxsana
2 Champion class, 2 x CW, 2 x CAC, 2 x CChBr, 2 x BOB, Res. BIS, BIS-1 new Breed Champion
Nadezhny Paren' ot Bumage ( Mr.Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage),ow. Vyalyak M.
3 Baby class CW, Best Baby, BIS Baby -1 Tseluyu Strastno ot Bumage(Epos Shotlandii ot Bumage x
Lyublyu Tseluyu ot Bumage), ow. Vedeneeva Yulia.
4 Junior class, 2 x CW, 2 xJCAC, 2 x JCChBr, 2 x BOS, new Junior Breed Champion Utrennyaya
Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage), co-ow. Sazonova T/
5 Champion class, 2 x CW, 2 x CAC, 2 x CCHBr, Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio
Armani x Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
04.03.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI
Judge in breed -Nemanja Jovanovic
1 Junior class, CW, JCAC, JCChBr, Best Junior, BOS Firmenny Style ot Bumage ot Bumage
(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage), ow. Suchilova I.
2 Baby class CW, Best Baby Ts-Evangelist of Peace (Epos Shotlandii ot Bumage x Lyublyu Tseluyu
ot Bumage), ow. Suchilova I.
5 Champion class, CW, CAC, CCHBr, BOB, BIS-3 Odna za Vsekh ot Bumage (Gulabin's Chief Cody x
Ya Samaya ot Bumage), ow. Suchilova I.
04.03.2021 International Dog Show "Belyi Gorod-1"
Judge in breed - Larisa Galiaskarova, Russia
1 Champion class, ex-4 Nichego Lichnogo ot Bumage ( Mr.Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage),ow. Sergeeva A., Budarina M.
2 Champion class, CW, CAC,CACIB, BOB Nadezhny Paren' ot Bumage ( Mr.Franklin de Treysas x
Zhelayu Udachi ot Bumage),ow. Vyalyak M.
3 Veteran Class, CW, VCAC Fartovy Schegol ot Bumage ( Mariss Lagrass x Izjumitelnaya Shtuchka ot
Bumage), ow. Sergeeva A.
4. Baby Class, very promising, CW, Best Baby Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadjet for
Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Budarina M & Sazonova T
5 Champion class, CW, CAC, CACIB, BOS Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
Kennel "Ot Bumage" - BIS kennels-3!!!
03.03.2021 International Dog Show "Belyi Gorod-1"
Judge in breed - Natalya Masalevichene, Kazahkstan
1 Champion class, ex-3 Nichego Lichnogo ot Bumage ( Mr.Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage),ow. Sergeeva A., Budarina M.
2 Champion class, CW, CAC Nadezhny Paren' ot Bumage ( Mr.Franklin de Treysas x Zhelayu
Udachi ot Bumage),ow. Vyalyak M.
3 Veteran Class, CW, VCAC Fartovy Schegol ot Bumage ( Mariss Lagrass x Izjumitelnaya Shtuchka ot
Bumage), ow. Sergeeva A.
4. Baby Class, very promising, CW, Best Baby Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadjet for
Strolling Scop x Modnaya Shtuchka ot Bumage), ow. Budarina M & Sazonova T
5 Champion class, CW, CAC, CACIB, BOS Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Emporio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow. Sazonova T
06.03.2021 National Dog Show CAC range Champion RKF
Judge in breed - Natalia Nikolskaya
1 Junior class, CW, JCAC, Best Junior, Best of Breed, new J Ch Russia, New J Ch RKF
Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
28.02.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI
Judge in breed - Valeria Bobikova
1 Junior class, CW, JCAC, Best Junior, Best of Breed, BIS Juniors -1, BIS -2 Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
28.02.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI and Scottish Terrier Specialty
Judge in breed - Vladimir Aleksandrov
1. Junior class, CW, JCAC,J CChBr, Best Junior, BIS J-3 Udachny Proekt ot Bumage (Filisite
Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva O.
2. Open class, CW, R CAC, Pitersky Dandy ot Bumage ( Марисс Тайфун х Сладка Ягодка от
Бумаже), ow. Rubleva&Budarina
3. Champion class, CW, CAC, CChBr, BOB, BIS-1 Nadezhny Paren ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage), ow. Marina Vyalyak
4. Baby class, CW, Best Baby, BIS Baby-1 Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for
Strolling Skop x Madnaya Shtuchka ot Bumage). ow. Sazonova & Budarina
5. Junior class, CW, JCAC,J CChBr Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
6. Open class CW, Res.CAC, CC Modnaya Shtuchka ot Bumage(Rhum Emporio Armany x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow/ Sazonova T.
7. Champion class, CW, CAC, CChBr, BOS , Nevskaya Krasa ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x
Zhelaju Udachi ot Bumage), ow. Rubleva&Budarina
8. Veteran class, CW, Vet CChBr, Best Senior , New Veteran Breed Champion Sladka Yagodka ot
Bumage (Zito v. Landsberg x Scottish Tauer Je Ador). ow. Rubleva&Budarina
13.02.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI and Scottish Terrier Specialty
Judge in breed - Senashenko Ekaterina
1. Junior class, CW, JCAC,J CChBr, New Junior Russian Champion Udachny Proekt ot Bumage
(Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva O.
2. Open class, CW, CAC, CCHBr, Best Male, Best of Breed Pitersky Dandy ot Bumage ( Марисс
Тайфун х Сладка Ягодка от Бумаже), ow. Rubleva&Budarina
3. Champion class, CW, res.CAC, CC Nadezhny Paren ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage)
4. Baby class, CW, Best Baby Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for
Strolling Skop x Madnaya Shtuchka ot Bumage). ow. Sazonova & Budarina
5. Puppy class, CW, Best Puppy, Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
6. Junior class, CW, JCAC,J CChBr, Best Junior, New Junior Russian Champion Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Sazonova &
Budarina
7. Champion class, CW, Res.CAC, CC Modnaya Shtuchka ot Bumage(Rhum Emporio Armany x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage), ow/ Sazonova T.
8. Veteran class, CW, Vet CChBr, BOS, Best Senior Sladka Yagodka ot Bumage (Zito v. Landsberg x
Scottish Tauer Je Ador). ow. Rubleva&Budarina
13.02.2021 National Dog Show club Imperia
Judge in breed - Olga Kosareva
1. Junior class, CW, JCAC, Best Junior, New J Ch RKF Udachny Proekt ot Bumage (Filisite
Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva O.
2. Baby class, CW, Best Baby Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for
Strolling Skop x Madnaya Shtuchka ot Bumage). ow. Sazonova & Budarina
3. Puppy class, CW, Best Puppy, Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
4. Junior class, CW, JCAC, New J Ch RKF Utrennyaya Zvezda ot Bumage (Filisite Brash Tattoo
By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Sazonova & Budarina
13.02.2021 National Dog Show club Kredo
Judge in breed - Ekaterina Krylova
1. Junior class, CW, JCAC, Best Junior Udachny Proekt ot Bumage (Filisite Brash Tattoo By
Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva O.
2. Puppy class, CW, Best Puppy, BIG Puppy-1 Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
07.02.2021 National Dog Show CAC of III Group FCI
Judge in breed - Pavel Margolin, Judge in BIS Tatiana Ivanova
1. Baby class, CW, Best Baby in Show -1 Hitraya Lisa ot Bumage ( Moveable Feast Gadget for
Strolling Skop x Madnaya Shtuchka ot Bumage). ow. Sazonova & Budarina
2. Junior class, CW, JCAC, Best Junior and BOS, Best Junior in Show -1 Utrennyaya Zvezda ot
Bumage (Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Sazonova & Budarina
27.12.2020 National Dog Show CAC of III Group FCI and Scottish-Terrier Specialty
Judge Lessi Chistyakova
1. Puppy class, CW, Best Puppy, Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
2. Puppy class, CW, Udachny Project(Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi
ot Bumage),ow. Balueva Oxsana
3. Open class, CW, ex. Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage)
4. Champion class , CW, CAC, КЧП, BOB, BIG-1 Nadezhny Paren ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelayu Udachi ot Bumage)
5.Champion class 2-ex.Res. CAC, CC Pitersky Dandy ot Bumage (Mariss Tayfun x Sladka Yagodka ot
Bumage)
6.Champion class , CW Nevskaya Krasa ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelayu Udachi ot
Bumage),
7. Veteran class, CW, Best Senior Sladka Yagodka ot Bumage (Zito v. Landsberg [ Scottish Tauer Je
Ador)
25.10.2020 International Dog Show BELYE NOCHI -2
1. Baby class, CW, Best Baby, Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
2. Puppy class, CW, Best puppy, Udachny Project(Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva Oxsana
3. Veteran class, CW, Fartovy Schegol ot Bumage (Mariss Lagras x Izumitelnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Sergeeva Anastasiia
24.10.2020 International Dog Show BELYE NOCHI -1
1. Puppy class, CW, Best puppy, Udachny Project(Filisite Brash Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage),ow. Balueva Oxsana
11.10.2020 National Dog Shows PETERBURGSKY VERNISAZH - OSEN'
Judge Galina Perevedentseva,
1. Baby class, CW, Best Baby, Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
2. Puppy class, CW, Best Puppy, BIS Puppy-3 Utrennyaya Zvezda ot Bumage ( Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage) Ow. Budarina&Saziniva Tatyana
3. Veteran class, CW, Best veteran, Best of Breed, BIS Veteran's-1, BIS-1 Fartovy Schegol ot
Bumage (Mariss Lagras x Izumitelnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Sergeeva Anastasiia
11.10.2020 National Dog Shows PETERBURGSKY VERNISAZH - VESNA
Judge Yuliya Pokrovskaya, BIS Judge Galina Kirkitskaya
1. Baby class, CW, Best Baby, BIS baby -3 Fantastika ot Bumage(Filisite Brash Black Karbonado x Ya Samaya ot Bumage),ow. Budarina M.
2. Puppy class, CW, Best Puppy, Res. BIS Puppy Uspeshny Project ot Bumage ( Filisite Brash
Tattoo By Spirit x Zhelaju Udachi ot Bumage) Ow. Balueva Oxsana
3. Veteran class, CW, Best veteran, Best of Breed, BIS Veteran's-1 Fartovy Schegol ot Bumage
(Mariss Lagras x Izumitelnaya Shtuchka ot Bumage) ow. Sergeeva Anastasiia
29.02.2020 Special regional shows of Terriers group
Judge Ekaterina Senashenko, Russia
1. Intermediate class CW, Best Male, Best of Breed, Res BIG Nichego Lichnogo ot Bumage
(Mr.Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage) ow. Budarina&Sergeeva
22.02.2020 National Dog Show in JamaJarvi, Finland
Judge Maija Makinen, Finland
1. Intermediate class CW, CAC, Best Male-2,will be Finnish Champion afte the age 24 momths
Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr.Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage) ow. Budarina &Sergeeva
19.01.2020 2 National Dog Shows Nevskiy bris & zimnyaya Feeria
Judges Natalia Sedykh, Russia & Walter Jungbludt, Germany
1. Intermediate class 2xCW, 2xCAC, 2x Best Male, 2xBOB, 2xBIG-3, new Russian Champion
Champion RKF Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr.Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage) ow. Budarina&Sergeeva
22.12.2019 2 National Dog Shows Peterburgskie Vstrechi & Zoolux
Judges Juta Haranen, Estonia & Maria Verbitskaya, Belarus
1. Intermediate class 2xCW, 2xCAC, 2x Best Female, new Russian Champion, Champion RKF
Nevskaya Krasa ot Bumage (Mr.Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage)
2. Open Class 2xCW, 2xCAC, BOB, new Russian Champion Piteraky Dandy ot Bumage (Mariss
Tayfun x SladkaYagodka ot Bumage), ow/ Budarina&Rubleva
14.12.2019 International Dog Shows Newskiy Pobeditel-2
Judge Jurate Butkiene, Lithuania
1. Junior class CW, JCAC, ЮКЧК, ЮЧРКФ, Best Junior Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr.
Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage)ow. Budarina&Sergeeva
2. Intermediate class Res. CW, Res. CAC Nadezhny Paren' ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas
x Zhelaju Udachi ot Bumage)ow. Vjaljak Marina
3. Open class, Res. CW, Res. CAC Piterskiy Dandy ot Bumage (MarissTayfun x Sladka Yagodka
ot Bumage), ow. Budarina&Rubleva
4. Open class CW, CAC, CC Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Empirio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage) ow. Sazonova T.
5. Champion class exc. 3 Zhelaju Udachi ot Bumage (Epos Shptlandii ot Bumage x Sladka Yagodka
ot Bumage), ow. Budarina&Rubleva
6. Veteran class CW, VCAC, VКЧК, VCh RKF Best Senior, Short list at VBIS Родное Сердце фо
Бумаже Браво Шотландия Эва (Sansibiliti Spy Who Loved Me x Sow Queen Bravo Shotlandia Eva)
14.12.2019 International Dog Shows Newskiy Pobeditel-1
Judge Bojan Matakovic, Croatia
1. Intermediate class CW, CAC, Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju
Udachi ot Bumage) ow. Budarina&Sergeeva
2. Open class CW, CAC, Res.CACIB Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum Empirio Armani x
Hrustal'naya Mechta ot Bumage) ow. Sazonova T.
23.11.2019 National Dog Shows RAHVUSLIK KOERTENÄITUS 2019 IN NARVA
Judge Maxim Nikolski, Belarus
1. Junior class CW, JCAC, Best Junior, new Junior Estonian Champion, Piterskiy
Dandy ot Bumage (MarissTayfun x Sladka Yagodka ot Bumage), ow. Budarina&Rubleva
2. Open class CW, CAC, BOB, new Estonian Champion, Baltic Champion Modnaya Shtuchka ot
Bumage (Rhum Emporio Armani x Hrustal'naya Mechta ot Bumage) ow. Sazonova Tatyana
09-10.11.2019 National Dog Shows ``AKADEMIJOS TAURE 2019`` & ``LKMS NUGALETOJAS 2019`` Kaunas
Judges Vitaliy Zaretskyi, Belasus; Inese Pablaka, Latvia
1. 2xCW, JN, CAC, Best Junior, 2xBOB, new Junior Lithuanian Champion, Junior Baltic Champion
Lithuanian Champion, BIG-4, BIS Junior-5 Nichego Lichnogo ot Bumage (Mr. Franklin de Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage),Budarina&Sergeeva
2. 2xCW, 2xJN, new Junior Lithuanian Champion Nevskaya Krasa ot Bumage (Mr. Franklin de
Treysas x Zhelaju Udachi ot Bumage)
3. 2xCW, 2xCAC, 2xBOS, new Lithuanian Champion Modnaya Shtuchka ot Bumage (Rhum
Emporio Armani x Hrustal'naya Mechta ot Bumage) ow. Sazonova Tatyana